We współczesnym świecie, gdy niemalże każdego z nas dotykają problemy dnia codziennego, ciągły pęd za obowiązkami i coraz mniej wolnego czasu, u większości pojawiają się trudności w koncentracji, stale utrzymujące się zdenerwowanie, zmęczenie i zaburzenia pamięci. Niestety, przekłada się to w znacznym stopniu na naszą wydolność zawodową, w szkole, na studiach, a nawet w kontekście wykonywania obowiązków domowych. Nie potrafimy skupić się na konkretnej czynności, robimy wiele rzeczy jednocześnie, chcąc jak najszybciej poradzić sobie z postawionymi zadaniami. To tylko kilka błędów, które popełniamy na co dzień, powodujących problemy z nauką. A to przecież właśnie ona towarzyszy nam przez całe życie, nie tylko w szkole, ale również w pracy, gdy niezbędne jest pochłonięcie setek informacji, potrzebnych do wykonywania zawodowych obowiązków, a także, gdy jesteśmy zmuszeni odbyć jakieś szkolenie lub kurs.
Umiejętność koncentracji jest również potrzebna w naturalnych czynnościach codziennych, które stanowią swego rodzaju rozrywkę, np. podczas czytania książek, oglądania filmów, uprawiania sportu. Istnieją jednak ćwiczenia, które pomogą nam wyciszyć się, poprawić swoją pamięć, zlikwidować zaburzenia koncentracji. Dzięki różnego rodzaju aktywności fizycznej, możemy nauczyć się pełnej kontroli nad swoim umysłem.
Problemy z koncentracją – żywienie
Zacznijmy od tego, iż problemy ze skupieniem się mogą być spowodowane nie tylko powyżej wymienionymi błędami, które powszechnie popełnia większość z nas, ale również nieodpowiednią dietą. Jak wiadomo, zdrowie żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji całego organizmu, a w kontekście pracy mózgu – jest wręcz fundamentem, który uruchamia wszelkie procesy w układzie nerwowym.
Dla funkcjonowania mózgu niezwykle ważne jest zapobieganie niedoborom witamin i minerałów. To właśnie z tego powodu musimy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ich ilości każdego dnia, zarówno z pożywienia, jak i w postaci suplementacji.
Ćwiczenia uspokajające i poprawiające koncentrację
Umiejętność skupienia uwagi możemy nabyć poprzez regularne wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Regularność jest o tyle ważna, gdyż dzięki codziennej praktyce, będziemy mogli nabyć coraz większej kontroli i wprawy. Dzięki tego typu ćwiczeniom możemy uzyskać spokój wewnętrzny. Jak większość z nas się domyśla, mowa o technikach medytacji, która od wielu lat znana jest jako jedno z najpopularniejszych metod relaksacyjnych. Medytacja nie tylko pozwoli ukoić nerwy i uzyskać pożądane uczucie spokoju, ale również pozytywnie wpłynie na działanie całego układu nerwowego, dzięki czemu nasza pamięć znacznie się poprawi, będziemy mogli pogłębić umiejętność koncentracji, a w wyniku tego – nauka będzie szła nam znacznie szybciej i efektywniej. Ćwiczenia medytacyjne pomogą również otworzyć umysł na piękno otaczającego nas świata, o którym często zapominamy na co dzień, z powodu stałej pogoni, problemów, obowiązków, braku czasu wolnego. Dzięki nim możemy odzyskać radość, która niegdyś (głównie w dzieciństwie) opierała się na czerpaniu szczęścia z małych, pozornie błahych powodów.
- Przed przystąpieniem do wykonywania ćwiczeń medytacyjnych oczyść swój umysł z zaprzątających go trosk, destrukcyjnych myśli, negatywnych uczuć. Jest to niezwykle ważne w kontekście poprawnego przeprowadzenia medytacji. Ze wszystkich sił postaraj się uzyskać stan, gdy w Twojej głowie nie ma żadnych myśli. Możemy porównać to z pustką w głowie. Musisz pozbyć się wszystkich zmartwień, ponieważ ćwiczenie z towarzyszącym mu rozmyślaniem o obowiązkach nie będzie na tyle efektywne, jak byśmy się tego spodziewali. Aby oczyścić umysł z wszelkich myśli, skup się na tym, co obecnie się dzieje oraz tym, co Cię otacza, niezależnie od tego, czy w danym momencie jesteś pasażerem pociągu, klientem w sklepie, czy gotujesz w domu obiad. Zastanawia Cię, czy wykonując takie czynności jesteś w stanie jednocześnie medytować? Odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście, że tak, jeśli profesjonalnie podejdziesz do tego zadania.
- Jeśli uzyskasz już poczucie, że Twojej głowy nie zaprzątają żadne negatywne myśli, postaraj się uruchomić wszystkie swoje zmysły. Poczuj otaczające Cię zapachy, np. zapach świeżo skoszonej trawy, jeśli przebywasz na zewnątrz, śpiew ptaków, szum wiatru lub fal morskich. Jeśli spożywasz aktualnie jakąś potrawę, skup się na jej smaku, uruchom wszystkie kubki smakowe, ciesz się radością, którą czujesz, gdy jesz. Tego typu czynności mogą pozornie wydawać się błahe, bez znaczenia. Jednak jeśli spróbujesz, dostrzeżesz, ile szczęścia daje Ci pogłębianie odczuwania bodźców. Z czasem w pełni zrozumiesz, jak wiele na co dzień Cię omija, jak problemy i zadania wzięły górę nad Twoim życiem, że wcześniej nawet nie przyszło Ci na myśl, aby dostrzegać tego typu aspekty.
- Dla osób początkujących, które nie opanowały jeszcze w wyższym stopniu skupiania się na przyjemności, którą obecnie odczuwają, poleca się zadawanie w myślach pytań, które znacznie ułatwią tę drogę. Pytania powinny obejmować kwestie takie jak: gdzie jesteś, co robisz, co czujesz, co Cię otacza, co widzisz. Odpowiadaj na nie sam sobie w myślach lub szeptem. W kolejności analizuj każdą ze swoich odpowiedzi i ze swoich zmysłów. Zastanów się, co aktualnie słyszysz, jakie zapachy czujesz, jakie uczucia w Tobie to wywołuje.
- Jeśli coś spowodowuje rozproszenie, pamiętaj, aby jak najszybciej skierować myśli na temat, który przed chwilą był przez Ciebie rozważany. Zadbaj o to, aby nie oddalić się myślami na dłuższą metę od poprzedniego stanu skupienia. Gwarantujemy, iż z czasem umiejętność ta będzie przychodziła Ci z coraz większą łatwością. Ćwiczenie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut, musi być spontaniczne, nie możesz zbyt długo zastanawiać się nad odpowiedzią. Ważne tu jest rozmyślanie nad stanem tu i teraz. Jeśli nabierzesz już doświadczenia, możesz wydłużać tę czynność.
- Przez kolejne kilka minut, po wykonaniu wcześniejszego ćwiczenia, postaraj się robić wszystkie czynności wolniej niż zazwyczaj. Wolniej oddychaj, spokojniej poruszaj się, nie śpiesz się, zapomnij na chwilę o pędzie i obowiązkach. Pozwoli Ci to na bardziej efektywne dostrzeganie otoczenia. Dla początkujących tego typu „spowolnienie” warto ćwiczyć podczas spożywania posiłku. Jest to idealny sposób, aby przetestować swoje zmysły. Nabierając mały kęsy na widelec, dokładnie przeżuwając je, zamiast jedząc w pośpiechu, jak prawdopodobnie robisz to zazwyczaj, będziesz mógł wyczuć każdą nutę smakową.
Wyżej wymienione ćwiczenia pozwalają na uzyskanie kontroli nad swoim umysłem, pogłębienie skupienia, wyćwiczenie koncentracji oraz poprawę pamięci. Dzięki temu nauka będzie szła znacznie szybciej. Uzyskasz również wewnętrzny spokój, zlikwidujesz zdenerwowanie, które u większej liczby osób może występować regularnie. Zniwelujesz skutki stresu. Lepsza koncentracja pozwoli na skuteczne wykonywanie obowiązków w pracy, domu i w szkole. Dzięki temu postawione przed Tobą zadania nie będą powodowały uczucia niepokoju, a Ty wypełniając je szybciej uzyskasz więcej wolnego czasu.