Poprawę pamięci i koncentracji możemy uzyskać na wiele sposobów, które są ściśle powiązane ze sobą i powinny być wykonywane regularnie. Umiejętność stanu skupienia i kontroli nad swoim umysłem może nabyć każdy z nas. Wystarczy, że wprowadzimy do swoich nawyków odpowiednie żywienie, suplementację oraz ćwiczenia. 

Dieta i suplementacja na poprawę koncentracji 

Problemy z koncentracją dotykają najcześciej studentów oraz osób, które wykonują pracę umysłową. Jednocześnie, to te osoby w największym stopniu powinny zadbać o opanowanie umiejętności odpowiedniego skupienia się, gdyż pozwoli to na szybszą naukę i realizowanie postawionych przed nimi zadań, zarówno zawodowych, jak i domowych. Koncentrację może ćwiczyć każdy z nas, ponieważ towarzyszy nam ona regularnie, nawet podczas zwyczajnych czynności, które wykonuje większość ludzi, np. podczas gry w piłkę z dzieckiem, oglądania filmu, czytania gazety, gotowania. 

Co więc jadać, aby wpłynąć na poprawę procesów myślowych, wzmocnić swoją pamięć oraz nauczyć się koncentracji? Dieta ma tu ogromny wpływ. Każdy z nas wie, że dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych w dużym stopniu jest odpowiedzialne za utrzymanie odpowiednio stanu wszystkich układów, a co za tym idzie – naszego ogólnego funkcjonowania. Dieta dla mózgu powinna być pełna witamin i minerałów, z naciskiem na żelazo, magnez, kofeinę, guaranę, witaminy z grupy B, witaminę C. Tego typu związki możemy dostarczyć sobie poprzez spożywanie dużej ilości orzechów, podrobów, kakao, warzyw i owoców. 

Pierwszą propozycją, która pozwoli na zapobieganie niedoborom (niezwykle szkodliwym dla pracy mózgu) jest koktajl owocowy. Najlepiej wykorzystać do niego borówki oraz jogurt lub kefir. Jak wyżej wspomnieliśmy – konieczne jest również spożywanie orzechów oraz kakao. Dostarczą nam one niezbędnych minerałów, które usprawniają pracę mózgu, a nawet opóźniają procesy starzenia się, co bez wątpienia będzie niezwykle istotne dla przedstawicielek płci pięknej. Kakao możemy dostarczyć sobie również w formie gorzkiej czekolady. 

Co jadać na obiad?

W tym wypadku poleca się spożywanie tłustych ryb, bogatych w kwasy Omega-3 i Omega-6. Na naszych talerzach powinny więc znaleźć się: łosoś, makrela, tuńczyk, halibut. Wyżej wymienione kwasy tłuszczowe możemy dostarczyć sobie również w postaci suplementów diety, co jest niezwykle polecane przez specjalistów z dziedziny dietetyki w przypadku diety usprawniającej mózg. 

Oprócz wspomnianych orzechów, warto również spożywać pestki dyni, które również są niezwykle bogatym źródłem minerałów, takich jak żelazo, magnez i cynk. Pozwalają one na optymalne dotlenienie mózgu i doprowadzenie tlenu do komórek nerwowych. 

Istotne jest, aby do diety dołączyć suplementację wyżej wymienionych witamin i minerałów, które pomogą w szybszym i bardziej efektywnym osiągnięciu rezultatów. 

Inne zasady i ćwiczenia

  1. Pamiętaj, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość snu. Jeśli ciągle chodzisz niewyspany, znacznie zaburza to pracę Twojego mózgu, a w istocie uniemożliwia skoncentrowanie się w sytuacjach, które tego wymagają. 
  2. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu, najlepiej poprzez uprawianie sportu. Dzięki temu odpowiednio dotlenisz mózg, co jest niezwykle ważne przed rozpoczęciem nauki. 

Kwiat lotosu

Świetnym pomysłem jest również wykonywanie ćwiczeń typu kwiat lotosu (padmasana). To jedna z najbardziej znanych pozycji jogi. Prawidłowe wykonanie jej wymaga odpowiedniego rozciągnięcia, ale osoby początkujące mogą rozpocząć od łatwiejszej wersji, np. siadu skrzyżnego lub pozycji półlotosu. Dłonie należy oprzeć o kolana, a palec wskazujący powinien połączyć się z kciukiem. Plecy wyprostujmy, a głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa. Dla lepszych efektów poleca się zamknięcie oczu oraz totalne skoncentrowanie się na głębokim oddychaniu. Ćwiczenie zajmuje ok. 2 minut. 

Następnym krokiem jest wykonanie głębokiego skłonu oraz wyciągnięcie rąk przed siebie. Pamiętajmy, aby nie zmieniać pozycji. Nie warto również napinać mięśni. Obniżajmy tułów do tego stopnia, aż wyczujemy rozciąganie kręgosłupa. Głęboki oddech również w tym przypadku odgrywa najistotniejszą rolę. Nie zadzierajmy głowy do góry. Nadal powinna pozostać w linii prostej z kręgosłupem. Po około minucie zmieńmy pozycję, tak, by sięgnąć ramionami na ukos w prawą stronę. Po lewej stronie pleców wówczas czujemy znaczne rozciąganie. Po około minucie zmieńmy stronę. Koniec przebiega w następujący sposób: wyciągamy ręce przed siebie, zaokrąglamy kręgosłup i stopniowo prostujemy plecy. Kark i szyja powinny być rozluźnione, co uzyskamy dzięki schyleniu głowy kilka razy do przodu, w tył i na boki.