Ciągły stres, przemęczenie, pęd za obowiązkami, problemy w pracy i w szkole – to wszystko wpływa na wydolność naszego mózgu. Przez tego typu czynniki wykonywanie codziennych zadań przysparza nam sporych trudności. Powstają problemy z koncentracją, z nauką, a także obniżenie samopoczucia, brak chęci, co skutkuje znacznym spadkiem poczucia własnej wartości, pewności siebie, zamykaniem się na innych. Z tego typu problemami możemy poradzić sobie w niezwykle banalny sposób. Wystarczy, iż do swoich nawyków wprowadzimy stosowanie naturalnej suplementacji, na której piedestale stoją boostery mózgu. 

Naturalny doping mózgu 

Podstawowym zadaniem naturalnych boosterów mózgu jest poprawa procesów myślowych. Odpowiadają one za poprawę naszego samopoczucia, wsparcie w skupieniu się, dodanie zastrzyku energii, a także poprawę pamięci. Niosą szereg pozytywnych właściwości nie tylko dla zdrowia układu nerwowego, ale również wspierają funkcjonowanie innych układów, np. sercowo-naczyniowego. Stosują je osoby zmagające się z częstymi sytuacjami stresowymi, studenci, osoby wykonujące zajęcia zawodowe, które pobudzają pracę mózgu, sportowcy, Ciekawostką jest fakt, iż boostery mózgu polecane są przez specjalistów jako pomoc w leczeniu depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń. 

Ashwagandha

Ashwagandha wykazuje działanie przeciwstresowe, antyutleniające, przeciwzapalne, a nawet antynowotworowe. Skupiając się na pierwszej zalecie, która w kontekście dopingu mózgu pełni najistotniejszą rolę, jej działanie porównywane jest do leków przepisywanych na receptę, których zadaniem jest niwelowanie lęków oraz uspokajanie. 

Jak wykazują liczne badania – ashwagandha wykazuje również właściwości relaksujące, wyciszające, co niezwykle sprawdzi się u osób żyjących w stałym stresie. Przeprowadzone testy wskazują, iż osoby żyjące w ciągłym biegu, którym towarzyszy przemęczenie i stres, po stosowaniu ashwagandhy zaobserwowały spadek zmęczenia, poprawę jakości snu, redukcję skutków stresu, większą ilość energii, a co za tym idzie – motywację do działania i lepsze nastawienie do życia. 

Ważny jest fakt, że ashwagandha świetnie sprawdza się podczas leczenia Alzheimera, dzięki temu, iż odpowiada za regenerację aksonów i dendrytów komórek nerwowych. 

Ashwagandha wpływa również na:

 • Poprawę koncentracji i pamięci
 • Lepsze samopoczucie
 • Dodanie energii (redukcję uczucia zmęczenia)
 • Poprawę jakości snu
 • Poprawne funkcjonowanie układu immunologicznego 
 • Adaptację organizmu do czynników stresowych
 • Wsparcie funkcjonowania wątroby i nerek
 • Poprawę sprawności seksualnej
 • Spowolnienie siwienia włosów
 • Regulację układu hormonalnego
 • Zwiększenie wydolności fizycznej.

Gotu Kola

Gotu Kola to roślina od lat stosowana w chińskiej oraz indyjskiej medycynie, nie bez powodu nazywana „rośliną długowieczności”. Wpływa ona przede wszystkim na dłuższe zachowanie młodości, co dzieje się dzięki jej pozytywnemu działaniu na funkcjonowanie całego organizmu. Jest świetnym boosterem mózgu, ale nie tylko. Odpowiada za regenerację komórek mózgowych, wpływa na lepsze krążenie w mózgu oraz dostarczenie do niego odpowiedniej ilości tlenu, dzięki czemu zdolności umysłowe zwiększają się. Poprawie ulega również pamięć. 

Gotu Kola likwiduje migrenowe bóle głowy, pozytywnie wpływa na potencję, a nawet chroni przed powstaniem groźnych chorób, np. Alzheimera i Parkinsona. Istotny jest fakt, iż suplement ten idealnie sprawdza się jako pomoc w rekonwalescencji po udarach i wylewach. 

Ginkgo Biloba 

Ginkgo Biloba to kolejny suplement, które swoje korzenie zapuścił w chinach. Ta pełna zdrowotnych właściwości roślina stosowana jest przede wszystkim jako podstawowy środek opóźniający procesy starzenia, w szczególności w układzie nerwowym oraz krwionośnym. Suplement ten wzmacnia kondycję naczyń krwionośnych, wspomaga leczenie Alzheimera, a także otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu. 

Witaminy 

W kontekście boosterów mózgu niezwykle ważną rolę pełnią również witaminy, które powinny znajdować się nie tylko w naszej codziennej diecie, czerpane z pożywienia, ale również dostarczane w postaci suplementów diety. 

Istotna będzie tu witamina D3, która jak wiadomo naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Pełni ona szereg pozytywnych funkcji, jednak najważniejszą jest wpływ na sferę psychiczną. Jak wykazują badania – niedobór witaminy D3 może skutkować obniżonym nastrojem, stanami lękowymi, fobiami, zaburzeniem snu, spadkiem odporności, a nawet depresją. Niemalże wszyscy zdajemy sobie sprawę, iż witaminę tę możemy pozyskać przede wszystkim dzięki promieniom słonecznym, które powodują jej syntezę w naszej skórze. Jednak okres jesienno-zimowy, cechujący się niemalże całkowitym brakiem słońca, może powodować niedobory, o których mało kto zdaje sobie sprawę. Niezbędne jest więc suplementowanie tej witaminy w formie tabletek. 

Kolejną witaminą, która idealnie sprawdzi się u osób, które pragną naturalnie pobudzić swój mózg, jest witamina E, popularnie nazywana witaminą młodości. Skąd taka nazwa? Chociażby z tego względu, iż środek ten opóźnia procesy starzenia się, nie tylko związane z naszym wyglądem, ale przede wszystkim z myśleniem. Niedobór witaminy E może powodować niedoczynność przedniego płata przysadki mózgowej, depresję, uszkodzenia neuronów.