Problemy z nauką najczęściej związane są z zaburzeniem koncentracji. Uczyć musimy się stale – w szkole podstawowej, w gimnazjum, w szkole średniej, potem na studiach, a nawet w pracy, gdy wyjeżdżamy na kursy i szkolenia. Koncentracja jest również niezbędna w podstawowych czynnościach dnia codziennego, które wykonuje każdy z nas, chociażby przy dłuższej rozmowie, kiedy jesteśmy zmuszeni skupić się, aby nie zgubić wątku i pamiętać o podstawowych informacjach, które przekazała nam druga osoba. Koncentrowanie się towarzyszy nam również podczas czytania książek, słuchania audiobooków, a nawet oglądania filmów, czyli czynności, które stanowią swego rodzaju rozrywkę. Bez odpowiedniego skupienia się oraz sprawnej pamięci nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Jednak co w przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie problemy z koncentracją i nauką? 

Odpowiedz sobie na kilka pytań

  1. Pomyśl, co jest przyczyną problemów ze skupieniem się?

Przyczyn może być naprawdę wiele, poczynając od odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i minerały, które odżywią nasz organizm i pozwolą na poprawne funkcjonowanie mózgu, po brak sportu, który jak wiadomo dotlenia komórki mózgowe, po niezdrowe używki, zaburzające pracę układu nerwowego. Jednak często przyczyną mogą być również inne czynniki. 

Podczas nauki w Twoim otoczeniu mogą znajdować się przedmioty, ludzie, hałasy, które uniemożliwiają skupienie się. Mogą to być głośne dźwięki za oknem, współpracownicy lub współlokatorzy, włączony tv lub radio. Owszem, istnieją osoby, które potrafią skupić się na kilku czynnościach jednocześnie, np. słuchając muzyki i pracując, ale są to jednostki. Jeśli zauważyłeś u siebie problemy ze skoncentrowaniem się, koniecznie zadbaj o to, aby w otoczeniu, w którym przebywasz podczas nauki była cisza. 

2. Zastanów się, czy robisz coś nie tak?

Problemy z koncentracją mogą być powodowane również Twoim nieodpowiednim zachowaniem. Przede wszystkim niemożność skupienia się na dłuższy czas, a co za tym idzie – trudności w nauce – możesz wywoływać np. wykonując czynności takie jak: nagłe odrywanie się od zadania, korzystanie z wielu źródeł jednocześnie. 

3. Jakie posiadasz cechy?

Weź pod uwagę to, czy jesteś leniwy lub roztrzepany. Czy nauka danego zagadnienia jest dla Ciebie nużąca, a czytając notatki z wykładów chce Ci się spać? Zaczynanie edukowania się od założenia, iż dany temat jest dla nas nudny i nic z niego nie zrozumiemy, jest najczęściej popełnianym błędem przez uczniów i studentów. 

Co zrobić, aby się skoncentrować?

Aby skierować uwagę na jedną czynność, którą chcesz wykonać, czyli efektywne uczenie się musisz:

  1. Skupić myśli na konkretnym działaniu, nie odbiegać od tematu, skupić się na danym obiekcie.
  2. Zniwelować lub zlekceważyć bodźce z otoczenia, które mogą stanowić przeszkodę w koncentracji, np. głośno grająca muzyka, rozmowy innych osób. 
  3. Starać się nie przerywać danej czynności. Jeśli zdarzy Ci się rozproszyć, jak najszybciej wróć do zadania. 
  4. Odrzuć błędne myślenie o wrodzonych cechach osobowości, które zaburzają pamięć i koncentrację. O tym wspomnieliśmy już wcześniej. Bez odpowiedniego nastawienia.. nic z tego. Nie istnieje wymówka, że jesteś roztrzepany lub nie możesz się skupić. Każdy z nas może, jak i każdy z nas potrafi sterować swoim umysłem i koncentracją. Koncentracja sterowana to umiejętność, którą może wypracować każdy człowiek, jeśli tylko wprowadzi do swojego życia należyty wysiłek. Spójrzmy na to przez inny pryzmat – każdy z nas jako dziecko uczył się, jak obsługiwać komputer, jak jeździć na rowerze lub grać w piłkę. Do wykonywania tych czynności niezbędna jest koncentracja.
  5. Jak wyżej wspomniano, niezwykłym czynnikiem wspomagającym procesy myślowe jest sport. Uprawiając aktywność fizyczną możemy nie tylko dostarczyć do naszego mózgu niezbędny tlen, ale również ćwiczyć umiejętność koncentrowania się. W tym przypadku świetnie sprawdzą się sporty, takie jak: gra w koszykówkę lub w piłkę nożną, gdy jesteśmy zmuszeni, aby skupić się na rzucie do kosza lub optymalnym kopnięciu piłki. 
  6. Zadbaj o rozluźnienie! Często u osób, które uczą się do ważnego egzaminu lub zdania testu czy kursu w pracy, występuje powszechne zdenerwowanie. To, że się stresujemy, przed czymś, co stanowi dla nas istotny w życiu aspekt, jest normalne, ale powinniśmy wziąć również pod uwagę, iż nadmierne denerwowanie się może przysporzyć nam tylko więcej problemów w zapamiętywaniu materiału. Jeśli się denerwujesz, świetnym sposobem, aby złagodzić stres, jest branie głębokich oddechów. Może wydawać się Ci to banalne, jednak liczne opinie studentów świadczą o skuteczności tej metody. Idealnie sprawdzi się również spoglądanie za okno i wpatrywanie się w kolor zielony, który jak wiadomo – uspokaja. Tego typu czynności pomagają rozluźnić się w trudnych warunkach. Warto również regularnie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne i medytacyjne, np. jogę, które pozwolą na kontrolę ciała.